Back to the top

2020-2021 Top Performers

Jump Quickly to a Contest

USA(J)MO Qualifiers - 2021

Ishani Agarwal
Grade 8
Alan Lu
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 9
Neel Kolhe
Grade 9
Nikash Gupta
Grade 9
Nikhil Mathihalli
Grade 9
Stuti Agarwal
Grade 10
Ayush Aggarwal
Grade 10
Kavan Doctor
Grade 10
Sohil Doshi
Grade 10
Sai Konkimalla
Grade 10
Riya Gupta
Grade 10
Nidhi Mathihalli
Grade 10
Nilay Mishra
Grade 10
Saanvi Thummalapally
Grade 10
Sally Zhu
Grade 10

AIME Qualifiers - 2021

Ryan Bansal
Grade 6
Rhea Ghosal
Grade 6
Harish Loghashankar
Grade 6
Andy Lu
Grade 6
Seabert Mao
Grade 6
Vedant Valluri
Grade 6
Vivian Zhong
Grade 6
Jessica Hu
Grade 7
Anthony Luo
Grade 7
Advaith Mopuri
Grade 7
Pranav Murthy
Grade 7
Arsh Shah
Grade 7
Sabrina Singh
Grade 7
Lawson Wang
Grade 7
Ishani Agarwal
Grade 8
Tanush Aggarwal
Grade 8
Anav Bordia
Grade 8
Ronok Ghosal
Grade 8
Sarthak Jain
Grade 8
Monish Jonnadula
Grade 8
Alan Lu
Grade 8
Alex Lu
Grade 8
Skyler Mao
Grade 8
Satvik Sivaraman
Grade 8
Timothy Wei
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 9
Anish Bayyapu
Grade 9
Lynn Dai
Grade 9
Akshaj Gupta
Grade 9
Nikash Gupta
Grade 9
Naveen Karun
Grade 9
Neel Kolhe
Grade 9
Isaac Lee
Grade 9
Bryan Li
Grade 9
Bryce Lim
Grade 9
Nikhil Mathihalli
Grade 9
Ian Ogden
Grade 9
Medha Ravi
Grade 9
Aadi Shah
Grade 9
Nidhi Vadlamudi
Grade 9
Eric Wang
Grade 9
Aiden Ye
Grade 9
Andrew Zhou
Grade 9
Sanjay Adhikesaven
Grade 10
Stuti Agarwal
Grade 10
Ayush Aggarwal
Grade 10
Janelle Cai
Grade 10
Ryan Choi
Grade 10
Amruta Dharmapurikar
Grade 10
Kavan Doctor
Grade 10
Sohil Doshi
Grade 10
Isha Goswami
Grade 10
Samrit Grover
Grade 10
Riya Gupta
Grade 10
Shreyas Kelkar
Grade 10
Sai Konkimalla
Grade 10
Arindam Kulkarni
Grade 10
Erica Liu
Grade 10
Nidhi Mathihalli
Grade 10
Arul Mathur
Grade 10
Nilay Mishra
Grade 10
Nikhil Mudumbi
Grade 10
Sean O
Grade 10
Sohum Phadke
Grade 10
Amol Rama
Grade 10
Ganesh Sankar
Grade 10
Kenneth Shui
Grade 10
Saumya Singhal
Grade 10
Erin Sun
Grade 10
Akshara Taraniganty
Grade 10
Apporva Talwalkar
Grade 10
Saanvi Thummalapally
Grade 10
Sally Zhu
Grade 10
Nitish Bansal
Grade 11
Saaketh Kanduri
Grade 11
Nishank Kolla
Grade 11
Ashvin Loghashankar
Grade 11
Shreya Majumdar
Grade 11
Rishi Pankhaniya
Grade 11
Juno Kim
Grade 10
Sabrina Zhu
Grade 10

AMC 10/12 - 2021

Distinguished Honor Roll

Alan Lu
Grade 8
Ishani Agarwal
Grade 8
Ronok Ghosal
Grade 8
Pranav Murthy
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 9
Nikash Gupta
Grade 9
Neel Kolhe
Grade 9
Nikhil Mathihalli
Grade 9
Ian Ogden
Grade 9
Andrew Zhou
Grade 9
Stuti Agarwal
Grade 10
Ayush Aggarwal
Grade 10
Janelle Cai
Grade 10
Kavan Doctor
Grade 10
Samrit Grover
Grade 10
Sai Konkimalla
Grade 10
Nidhi Mathihalli
Grade 10
Nilay Mishra
Grade 10
Nikhil Mudumbi
Grade 10
Saanvi Thummalapally
Grade 10
Sally Zhu
Grade 10

Distinction

Ryan Bansal
Grade 6
Harish Loghashankar
Grade 6
Andy Lu
Grade 6
Seabert Mao
Grade 6
Jessica Hu
Grade 7
Anthony Luo
Grade 7
Advaith Mopuri
Grade 7
Lawson Wang
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 8
Sarthak Jain
Grade 8
Skyler Mao
Grade 8
Eric Wang
Grade 8
Timothy Wei
Grade 8
Lynn Dai
Grade 9
Isaac Lee
Grade 8
Bryan Li
Grade 9
Aadi Shah
Grade 9
Nidhi Vadlamudi
Grade 9
Aiden Ye
Grade 9
Amruta Dharmapurikar
Grade 10
Sohil Doshi
Grade 10
Isha Goswami
Grade 10
Riya Gupta
Grade 10
Arindam Kulkarni
Grade 10
Erika Liu
Grade 10
Arul Mathur
Grade 10
Sean O
Grade 10
Sohum Phadke
Grade 10
Amol Rama
Grade 10
Ganesh Sankar
Grade 10
Kenneth Shui
Grade 10
Saumya Singhal
Grade 10
Akshara Taraniganty
Grade 10
Sabrina Zhu
Grade 10
Nitish Bansal
Grade 11
Ashvin Loghashankar
Grade 11

Achievement Roll

Vihaan Gupta
Grade 5
Yuenching Shao
Grade 5
Ryan Bansal
Grade 6
Rhea Ghosal
Grade 6
Harish Loghashankar
Grade 6
Andy Lu
Grade 6
Seabert Mao
Grade 6
Vedant Valluri
Grade 6
Vivian Zhong
Grade 6
Aanya Gupta
Grade 7
Anika Gupta
Grade 7
Jessica Hu
Grade 7
Jack Jin
Grade 7
Anthony Luo
Grade 7
Advaith Mopuri
Grade 7
Pranav Murthy
Grade 7
Pragya Rama
Grade 7
Rohan Reddy
Grade 7
Arsh Shah
Grade 7
Sabrina Singh
Grade 7
Tiffany Zhu
Grade 7
Ishani Agarwal
Grade 8
Tanush Aggarwal
Grade 8
Anav Bordia
Grade 8
Ronok Ghosal
Grade 8
Sarthak Jain
Grade 8
Monish Jonnadula
Grade 8
Alan Lu
Grade 8
Alex Lu
Grade 8
Skyler Mao
Grade 8
Anirudh Ravishankar
Grade 8
Meha Sekaran
Grade 8
Satvik Sivaraman
Grade 8
Timothy Wei
Grade 8

AMC 8 - 2020

Perfect Scores

Ishani Agarwal
Grade 8

Distinguished Honor Roll

Ryan Bansal
Grade 6
Harish Loghashankar
Grade 6
Andy Lu
Grade 6
Seabert Mao
Grade 6
Vivian Zhong
Grade 6
Aanya Gupta
Grade 7
Jack Jin
Grade 7
Ella Li
Grade 7
Evan Liu
Grade 7
Anthony Luo
Grade 7
Lawson Wang
Grade 7
Monish Jonnadula
Grade 8
Ronok Ghosal
Grade 8
Skyler Mao
Grade 7

Honor Roll

Vihaan Gupta
Grade 5
Rhea Ghosal
Grade 6
Lucas Lum
Grade 6
Niranjan Rao
Grade 6
Vedant Valluri
Grade 6
Warren Chee
Grade 7
Oliver Chen
Grade 7
Riyana Goel
Grade 7
Anika Gupta
Grade 7
Rohil Gupta
Grade 7
Rishi Ranga
Grade 7
Arsh Shah
Grade 7
Ishika Shah
Grade 7
Sabrina Singh
Grade 7
Caroline Yan
Grade 7
Tiffany Zhu
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 8
Ellis Hoppe
Grade 8
Sarthak Jain
Grade 8
Alan Lu
Grade 8
Alex Lu
Grade 8
Meha Sekaran
Grade 8
Satvik Sivaraman
Grade 8

Achievement Roll

Sunay Miduthuri
Grade 4
Ashita Thakkar
Grade 4
Arsheta Grover
Grade 5
Vihaan Gupta
Grade 5
Nathan Mao
Grade 5
Arjun Vijaykumar
Grade 5
Henry Wang
Grade 5
Seabert Mao
Grade 6
Ashmit Arasada
Grade 6
Ryan Bansal
Grade 6
Risa Chokhawala
Grade 6
Debesh Das Sharma
Grade 6
Anshika Gupta
Grade 6
Daniel Ji
Grade 6
Harish Loghashankar
Grade 6
Andy Lu
Grade 6
Lucas Lum
Grade 6
Riya Mehrotra
Grade 6
Claire Tian
Grade 6
Han Tran-Nguyen
Grade 6
Nitin Vaka
Grade 6
Vedant Valluri
Grade 6
Vivian Zhong
Grade 6

Exeter Math Competition - 2020

Individuals - Overall

Advaith Avadhanam
1st Place
Nikash Gupta
10th Place

Individuals - Speed Round

Advaith Avadhanam
2nd Place
Ian Ogden
7th Place

Individuals - Accuracy Round

Advaith Avadhanam
1st Place
Nikash Gupta
6th Place
Neel Kolhe
10th Place

Team Round

Random Math - Team A (Advaith Avadhanam, Ian Ogden, Neel Kolhe, Nikash Gupta)
1st Place
Random Math - Team B (Aadi Shah, Arsh Shah, Tanush Aggarwal)
9th Place

Overall Sweepstakes

Random Math - Team A (Advaith Avadhanam, Ian Ogden, Neel Kolhe, Nikash Gupta)
1st Place

HMMT 2019-2020

Individuals - Theme Round

Nilay Mishra
5th Place

Individuals - Overall

Nilay Mishra
1st Place

Team - Guts Round

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
2nd Place

Team - Team Round

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
7th Place

Team - Overall Sweepstakes

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
4th Place

Math League Elementary

Individuals - Qualifying Round 2 Winners

Grade 3
Ashita Thakkar
5th Place
Grade 4
Yuenching Shao
3rd Place
Vihaan Gupta
12th Place
Grade 5
Seabert Mao
1st Place
Harish Loghashankar
2nd Place
Ryan Bansal
3rd Place
Vivian Zhong
4th Place
Andy Lu
5th Place
Daniel Ji
7th Place
Dhanush Pala
10th Place
Grade 6
Lawson Wang
2nd Place
Anthony Luo
3rd Place
Evan Liu
4th Place
Arsh Shah
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Pranav Murthy
8th Place

Individuals - Qualifying Round 1 Winners

Grade 3
Ashita Thakkar
4th Place
Hemansh Gupta
10th Place
Grade 4
Yuenching Shao
3rd Place
Aarav Mann
6th Place
Prerana Murthy
9th Place
Grade 5
Ryan Bansal
1st Place
Andy Lu
3rd Place
Seabert Mao
4th Place
Vivian Zhong
5th Place
Daniel Ji
6th Place
Harish Loghashankar
7th Place
Grade 6
Anthony Luo
1st Place
Pragya Rama
4th Place
Lawson Wang
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Evan Liu
7th Place
Arsh Shah
9th Place

Team - Qualifying Round 2

Argonaut Elementary
Seabert Mao, Vivian Zhong, Andy Lu, Yuenching Shao, Yuenjen Li, Pranav Murthy
1st Place
Murdock Portal Elementary
Harish Loghashankar, Dhanush Pala, Daniel Ji

2nd Place

Team - Qualifying Round 1

Argonaut Elementary
Seabert Mao, Vivian Zhong, Andy Lu, Yuenching Shao, Yuenjen Li, Pranav Murthy
1st Place

Math League Middle School

Individuals - Qualifying Round 2 Winners

Grade 6
Lawson Wang
2nd Place
Anthony Luo
3rd Place
Vivian Zhong
6th Place
Harish Loghashankar
7th Place
Evan Liu
9th Place
Advaith Mopuri
10th Place
Grade 7
Skyler Mao
6th Place
Monish Jonnadula
8th Place
Nikhil Mathihalli
9th Place
Grade 8
Aiden Ye
12th Place

Individuals - Qualifying Round 1 Winners

Grade 6
Anthony Luo
2nd Place
Lawson Wang
4th Place
Pranav Murthy
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Seabert Mao
7th Place
Vivian Zhong
10th Place
Arsh Shah
11th Place
Pragya Rama
13th Place
Evan Liu
14th Place
Grade 7
Alan Lu
5th Place
Ishani Agarwal
6th Place
Skyler Mao
8th Place
Monish Jonnadula
12th Place
Grade 8
Advaith Avadhanam
8th Place
Neel Kolhe
10th Place

Team - Qualifying Round 2

Redwood Middle School
Skyler Mao, Aiden Ye
1st Place

Team - Qualifying Round 1

Joaquin Miller Middle School
Neel Kolhe
3rd Place

Ready to Excel?

Join Random Math
Copyright © 2020 Random Math Inc. All rights reserved.
Riya Gupta
Grade 10
Riya Gupta
Grade 10
Riya Gupta
Grade 10