Back to the top

2019-2020 Top Performers

Jump Quickly to a Contest

AIME Qualifiers

Andy Lu
Grade 5
Harish Loghashankar
Grade 5
Seabert Mao
Grade 5
Vivian Zhong
Grade 5
Lawson Wang
Grade 6
Alan Lu
Grade 7
Ishani Agarwal
Grade 7
Monish Jonnadula
Grade 7
Rohan Bodke
Grade 7
Sarthak Jain
Grade 7
Skyler Mao
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 7
Aadi Shah
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 8
Aiden Ye
Grade 8
Andrew Zhou
Grade 8
Anish Bayyapu
Grade 8
Eric Wang
Grade 8
Ian Ogden
Grade 8
Isaac Lee
Grade 8
Medha Ravi
Grade 8
Neel Kolhe
Grade 8
Nikash Gupta
Grade 8
Nikhil Mathihalli
Grade 8
Tanish Swarnapuri
Grade 8
Amol Rama
Grade 9
Arindam Kulkarni
Grade 9
Ayush Aggarwal
Grade 9
Ganesh Sankar
Grade 9
Janelle Cai
Grade 9
Kavan Doctor
Grade 9
Nidhi Mathihalli
Grade 9
Nilay Mishra
Grade 9
Riya Gupta
Grade 9
Roshan Bellary
Grade 9
Ryan Choi
Grade 9
Saanvi Thummalapally
Grade 9
Sabrina Zhu
Grade 9
Sally Zhu
Grade 9
Samrit Grover
Grade 9
Satyajit Kumar
Grade 9
Sean O
Grade 9
Shreyas Kelkar
Grade 9
Sohil Doshi
Grade 9
Sohum Phadke
Grade 9
Stuti Agarwal
Grade 9
Ashvin Loghashankar
Grade 10
Eric Yan
Grade 10
Manasi Ganti
Grade 10
Nitish Bansal
Grade 10
Rishi Pankhaniya
Grade 10
Sidhartha Mamidanna
Grade 10
Aaryan Prakash
Grade 11
David Zheng
Grade 12

AMC 10

Distinguished Honor Roll

Lawson Wang
Grade 6
Skyler Mao
Grade 7
Advaith Avadhanam
Grade 8
Aiden Ye
Grade 8
Nikash Gupta
Grade 8
Nikhil Mathihalli
Grade 8
Tanish Swarnapuri
Grade 8
Amol Rama
Grade 9
Ayush Aggarwal
Grade 9
Kavan Doctor
Grade 9
Nilay Mishra
Grade 9
Saanvi Thummalapally
Grade 9
Sally Zhu
Grade 9
Samrit Grover
Grade 9
Sohil Doshi
Grade 9
Ashvin Loghashankar
Grade 10
David Zheng
Grade 12

Honor Roll

Andy Lu
Grade 5
Harish Loghashankar
Grade 5
Seabert Mao
Grade 5
Vivian Zhong
Grade 5
Alan Lu
Grade 7
Ishani Agarwal
Grade 7
Monish Jonnadula
Grade 7
Sarthak Jain
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 7
Aadi Shah
Grade 8
Andrew Zhou
Grade 8
Anish Bayyapu
Grade 8
Eric Wang
Grade 8
Ian Ogden
Grade 8
Isaac Lee
Grade 8
Medha Ravi
Grade 8
Neel Kolhe
Grade 8
Arindam Kulkarni
Grade 9
Ganesh Sankar
Grade 9
Janelle Cai
Grade 9
Nidhi Mathihalli
Grade 9
Riya Gupta
Grade 9
Roshan Bellary
Grade 9
Ryan Choi
Grade 9
Saanvi Thummalapally
Grade 9
Sabrina Zhu
Grade 9
Sally Zhu
Grade 9
Satyajit Kumar
Grade 9
Sean O
Grade 9
Shreyas Kelkar
Grade 9
Sohum Phadke
Grade 9
Stuti Agarwal
Grade 9
Eric Yan
Grade 10
Manasi Ganti
Grade 10
Nitish Bansal
Grade 10
Rishi Pankhaniya
Grade 10
Sidhartha Mamidanna
Grade 10
Aaryan Prakash
Grade 11

Achievement Roll

Andy Lu
Grade 5
Harish Loghashankar
Grade 5
Ryan Bansal
Grade 5
Seabert Mao
Grade 5
Vivian Zhong
Grade 5
Advaith Mopuri
Grade 6
Anthony Luo
Grade 6
Arsh Shah
Grade 6
Jack Jin
Grade 6
Lawson Wang
Grade 6
Lily Shi
Grade 6
Matthew Yuan
Grade 6
Pranav Murthy
Grade 6
Alan Lu
Grade 7
Ashish Goswami
Grade 7
Ishani Agarwal
Grade 7
Meha Sekaran
Grade 7
Rohan Bodke
Grade 7
Sarthak Jain
Grade 7
Skyler Mao
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 7
Timothy Wei
Grade 7
Varun Rao
Grade 7
Advaith Avadhanam
Grade 8
Aiden Ye
Grade 8
Andrew Zhou
Grade 8
Anish Bayyapu
Grade 8
Bryce Lim
Grade 8
Daniel Seo
Grade 8
Eric Wang
Grade 8
Ian Ogden
Grade 8
Isaac Lee
Grade 8
Medha Ravi
Grade 8
Naveen Karun
Grade 8
Neel Kolhe
Grade 8
Nikash Gupta
Grade 8
Nikhil Mathihalli
Grade 8
Tanish Swarnapuri
Grade 8

AMC 8

Perfect Scores

Aadi Shah
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 8
Ian Ogden
Grade 8
Medha Ravi
Grade 8
Nikash Gupta
Grade 8
Catherine Lee
Grade 8
Krishnaveni Parvataneni
Grade 8
Nidhi Vadlamudi
Grade 8
Rohan Bodke
Grade 7

Distinguished Honor Roll

Aadi Shah
Grade 8
Advaith Avadhanam
Grade 8
Aiden Ye
Grade 8
Alan Lu
Grade 7
Anthony Luo
Grade 6
Ian Ogden
Grade 8
Ishani Agarwal
Grade 7
Medha Ravi
Grade 8
Neel Kolhe
Grade 8
Nikash Gupta
Grade 8
Nikhil Mathihalli
Grade 8
Seabert Mao
Grade 5
Shivaani Venkatachalam
Grade 8
Skyler Mao
Grade 7
Tanush Aggarwal
Grade 7
Vivian Zhong
Grade 5
Catherine Lee
Grade 8
Krishnaveni Parvataneni
Grade 8
Nidhi Vadlamudi
Grade 8
Rohan Bodke
Grade 7

Honor Roll

Aditya Jain
Grade 8
Advaith Mopuri
Grade 6
Alexander Lu
Grade 7
Anav Bordia
Grade 7
Anish Bayyapu
Grade 8
Arsh Shah
Grade 6
Ashish Goswami
Grade 7
Bryce Lim
Grade 8
Harish Loghashankar
Grade 5
Jack Jin
Grade 6
Lawson Wang
Grade 6
Lily Shi
Grade 6
Meha Sekaran
Grade 7
Monish Jonnadula
Grade 7
Naveen Karun
Grade 8
Oliver Chen
Grade 6
Rohan Reddy
Grade 6
Rohil Gupta
Grade 6
Ryan Bansal
Grade 5
Sai Divyesh Tunguturu
Grade 7
Sanskriti Singh
Grade 8
Sarthak Jain
Grade 7
Timothy Wei
Grade 7
Yuenching Shao
Grade 4
Vedant Valluri
Grade 5

Achievement Roll

Aanya Aggarwal
Grade 5
Aanya Gupta
Grade 6
Aashrith Chinnam
Grade 5
Aarav Mann
Grade 4
Advaith Mopuri
Grade 6
Andy Lu
Grade 5
Anthony Luo
Grade 6
Arsh Shah
Grade 6
Daniel Ji
Grade 5
Dhanush Pala
Grade 5
Elliot Seo
Grade 4
Harish Loghashankar
Grade 5
Jack Jin
Grade 6
Lawson Wang
Grade 6
Lily Shi
Grade 6
Naman Maheshwari
Grade 6
Niranjan Rao
Grade 5
Oliver Chen
Grade 6
Pragya Rama
Grade 6
Pranav Murthy
Grade 6
Riyana Goel
Grade 6
Rohan Reddy
Grade 6
Rohil Gupta
Grade 6
Ryan Bansal
Grade 5
Samarth Singh
Grade 6
Seabert Mao
Grade 5
Tiffany Zhu
Grade 6
Vivian Zhong
Grade 5
Yuenching Shao
Grade 4
Alex Wang
Grade 6
Vedant Valluri
Grade 5
Jinho Moon
Grade 6

Exeter Math Competition - 2020

Individuals - Overall

Advaith Avadhanam
1st Place
Nikash Gupta
10th Place

Individuals - Speed Round

Advaith Avadhanam
2nd Place
Ian Ogden
7th Place

Individuals - Accuracy Round

Advaith Avadhanam
1st Place
Nikash Gupta
6th Place
Neel Kolhe
10th Place

Team Round

Random Math - Team A (Advaith Avadhanam, Ian Ogden, Neel Kolhe, Nikash Gupta)
1st Place
Random Math - Team B (Aadi Shah, Arsh Shah, Tanush Aggarwal)
9th Place

Overall Sweepstakes

Random Math - Team A (Advaith Avadhanam, Ian Ogden, Neel Kolhe, Nikash Gupta)
1st Place

HMMT 2019-2020

Individuals - Theme Round

Nilay Mishra
5th Place

Individuals - Overall

Nilay Mishra
1st Place

Team - Guts Round

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
2nd Place

Team - Team Round

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
7th Place

Team - Overall Sweepstakes

Team Random Math (Advaith Avadhanam, Amol Rama, Kavan Doctor, Nikash Gupta, Nikhil Mathihalli, Nilay Mishra)
4th Place

Math League Elementary

Individuals - Qualifying Round 2 Winners

Grade 3
Ashita Thakkar
5th Place
Grade 4
Yuenching Shao
3rd Place
Vihaan Gupta
12th Place
Grade 5
Seabert Mao
1st Place
Harish Loghashankar
2nd Place
Ryan Bansal
3rd Place
Vivian Zhong
4th Place
Andy Lu
5th Place
Daniel Ji
7th Place
Dhanush Pala
10th Place
Grade 6
Lawson Wang
2nd Place
Anthony Luo
3rd Place
Evan Liu
4th Place
Arsh Shah
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Pranav Murthy
8th Place

Individuals - Qualifying Round 1 Winners

Grade 3
Ashita Thakkar
4th Place
Hemansh Gupta
10th Place
Grade 4
Yuenching Shao
3rd Place
Aarav Mann
6th Place
Prerana Murthy
9th Place
Grade 5
Ryan Bansal
1st Place
Andy Lu
3rd Place
Seabert Mao
4th Place
Vivian Zhong
5th Place
Daniel Ji
6th Place
Harish Loghashankar
7th Place
Grade 6
Anthony Luo
1st Place
Pragya Rama
4th Place
Lawson Wang
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Evan Liu
7th Place
Arsh Shah
9th Place

Team - Qualifying Round 2

Argonaut Elementary
Seabert Mao, Vivian Zhong, Andy Lu, Yuenching Shao, Yuenjen Li, Pranav Murthy
1st Place
Murdock Portal Elementary
Harish Loghashankar, Dhanush Pala, Daniel Ji

2nd Place

Team - Qualifying Round 1

Argonaut Elementary
Seabert Mao, Vivian Zhong, Andy Lu, Yuenching Shao, Yuenjen Li, Pranav Murthy
1st Place

Math League Middle School

Individuals - Qualifying Round 2 Winners

Grade 6
Lawson Wang
2nd Place
Anthony Luo
3rd Place
Vivian Zhong
6th Place
Harish Loghashankar
7th Place
Evan Liu
9th Place
Advaith Mopuri
10th Place
Grade 7
Skyler Mao
6th Place
Monish Jonnadula
8th Place
Nikhil Mathihalli
9th Place
Grade 8
Aiden Ye
12th Place

Individuals - Qualifying Round 1 Winners

Grade 6
Anthony Luo
2nd Place
Lawson Wang
4th Place
Pranav Murthy
5th Place
Advaith Mopuri
6th Place
Seabert Mao
7th Place
Vivian Zhong
10th Place
Arsh Shah
11th Place
Pragya Rama
13th Place
Evan Liu
14th Place
Grade 7
Alan Lu
5th Place
Ishani Agarwal
6th Place
Skyler Mao
8th Place
Monish Jonnadula
12th Place
Grade 8
Advaith Avadhanam
8th Place
Neel Kolhe
10th Place

Team - Qualifying Round 2

Redwood Middle School
Skyler Mao, Aiden Ye
1st Place

Team - Qualifying Round 1

Joaquin Miller Middle School
Neel Kolhe
3rd Place

Ready to Excel?

Join Random Math
Copyright © 2020 Random Math Inc. All rights reserved.